موضوع: تاریخچه

تاریخ های مهم زندگی هرژه

تاریخ های مهم زندگی هرژه

هرژه خالق یکی از بزرگترین شخصیت های کمیک استریپ اروپا و جهان- تن تن - می باشد.
در سا ل 1920 پسر جوان مرحله ی دوم تحصیلات خود را در کالج ( سنت بونیفیس) در بروکسل آغاز کرد. جایی که بزودی اورا خسته کرد.
در سا ل 1921 به یک تیم پیشاهنگی در مدرسه ی خود پیوست و در آنجا او را( روباه کنجکاو) لقب دادند. اولین نقاشی او در مجله ی ( جامایس اسز) که مجله ای پیشاهنگی بود، منتشر شد.
در سا ل 1924 تصمیم گرفت نقاشی های خود را با نام( هرژه) امضا کند. این اسم مخفف اول اسم و فامیلش بود.
در سا ل 1925 درسش به اتمام رسید و پس از خروج از مدرسه درهفته نامه ی( قرن بیستم) استخدام شد.
در سا ل 1926 شخصیت ( توتور) را شکل داد که طرحی مقد ماتی از تن تن بود.
تاریخ های مهم زندگی هرژه

در سا ل 1927 به خدمت نظامی ارتش پیوست.
در سا ل 1928 وقتی که به بروکسل بازگشت، سرپرست طراحان ضمیمه ی هفتگی مجله ی (قرن بیستم) شد.این ضمیمه مخصوص کودکان بود و (قرن بیستم کوچولو) نام داشت. و اما اتفاق مهم در راه بود...
در 10 ژانویه 1929 تن تن و میلو در روزنامه ی ( قرن بیستم ) متولد شدند.
در سا ل 1930 هرژه شخصیت های (کوئیک و فلاپک ) را بوجود آورد که قرار بود در قصه های کوتاه مجله ی (قرن بیستم) ایفای نقش کنند. اولین کتاب تن تن به نام ( تن تن خبرنگار در سرزمین شوروی) در همان سال بصورت سیاه و سفید منتشر شد.
در سا ل 1931 شروع به نوشتن کتاب (تن تن در سرزمین طلای سیاه) کرد.اما این کتاب به این زودی ها منتشر نشد. در این سال نسخه ی سیاه و سفید (تن تن در کنگو) در ضمیمه ی کودکان مجله ی (قرن بیستم) به چاپ رسید.
در سا ل 1932 هرژه با ( ژرمنی کیکنز) منشی کارگردان مجله ( قرن بیستم) ازدواج کرد.
در سا ل 1934 استودیوی هنری هرژه ساخته شد. این محل به منظور انجام دادن درخواست های تبلیغاتی تجاری که از هرژه صورت می گرفت، ساخته شد تا او بتواند به راحتی تصویر های تبلیغاتی را طراحی کند. در همان سا ل انتشارات ( کسترمن) ناشر رسمی ماجراهای تن تن شد. در این سال هرژه با یک دانشجوی چینی به نام ( چانگ چونگ چن) آشنا شد که این آشنایی نقطه ی عطفی در زندگی هرژه بوجود آورد. در این سال نسخه ی سیاه و سفید کتابهای (تن تن در آمریکا) و (سیگارهای فرعون) به چاپ رسید.
تاریخ های مهم زندگی هرژه

در سا ل 1935 هرژه سری جدیدی از کاراکتر ها را برای هفته نامه ی (قرن بیستم) به نام های (ژو، زت و ژکو) آفرید.5 کتاب ازین شخصیت ها منتشر شد. البته این شخصیت ها هیچگاه نتوانستند محبوبیتی مانند محبوبیت تن تن بدست بیاورند.
در سا ل 1936 نسخه ی ابتدایی کتاب (نیلوفر آبی) یا همان (گل آبی) با الهام از (چانگ چونگ چن) نوشته و چاپ شد.
در سا ل 1937 کتاب (تن تن در کنگو) و (گوش شکسته) به شکل سیاه و سفید چاپ شدند.
در سا ل 1938 کتاب (جزیره ی سیاه) بصورت سیاه و سفید منتشر شد.
در سا ل 1939 بعد از اینکه افکار هرژه در مورد کشور چین در کتاب( گل آبی) به تصویر کشیده شد، توسط همسر( چیانگ کای شک) به چین دعوت شد؛ ولی جنگ جهانی در اروپا، مانع آن سفر شد. در این سال نسخه ی سیاه و سفید کتاب ( عصای اسرار آمیز) به چاپ رسید.
در 10 می سا ل 1940 بلژیک مورد تهاجم نیروهای آلمان نازی قرار گرفت و توسط آن ها اشغال شد. در همین وقت بود که هفته نامه ی (قرن بیستم) و ضمیمه ی هفتگی آن به تعطیلی کشیده شد. در این سال هرژه باز هم نتوانست پس از 8 سال کتاب (تن تن در سرزمین طلای سیاه) منتشر کند و شروع به نوشتن کتاب دیگری به نام
(خرچنگ پنجه طلایی) کرد که در مجله ی (بعد از ظهر) آنرا چاپ کرد. این مجله تنها مجله ای بود که در زمان اشغال آلمان ها چاپ می شد.
در سا ل 1941 کتاب (خرچنگ پنجه طلایی) بصورت نسخه ی سیاه و سفید منتشر شد.
در سا ل 1942 انتشارات (کسترمن) از هرژه خواست که قسمت هایی از تن تن را که تا کنون جداگانه به چاپ رسیده بود، بصورت نسخه های کامل رنگی 64 صفحه ای تبدیل کند. در همین سال اولین کتاب رنگی تن تن به نام (شهاب سنگ اسرا ر آمیز) یا همان (ستاره ی اسرا ر آمیز) توسط انتشارات (کسترمن) منتشر شد. از اینجا بود که بقیه ی ماجراهای تن تن بصورت تمام رنگی منتشر شدند.
درسا ل 1943 که سا ل پرکاری برای انتشارات (کسترمن) بود،3 کتاب رنگی از سری ماجراهای تن تن به چاپ رسید. که دو کتاب در این میان قبلا ً بصورت سیاه و سفید منتشر شده بودند. ا ین دو کتاب عبارتند از (گوش شکسته) و (جزیره ی سیاه). کتاب دیگری به نام (اسرار اسب شاخدار) نیز در این سا ل برای اولین بار بصورت رنگی به چاپ رسید. به روایتی این کتاب پر طرفدار ترین کتاب تن تن است.
تاریخ های مهم زندگی هرژه

در سوم سپتامبر سا ل 1944، آزادی بلژیک باعث متوقف شدن چاپ ماجراهای تن تن در روزنامه ی (بعد از ظهر) گردید. از آنجایی که در زمان اشغال بلژیک آثار هرژه در تنها روزنامه ی مورد قبول آلمان ها چاپ می شد، این مساله باعث شد هرژه از طرف بعضی افراد به همکاری با آلمان ها متهم شود. در این سال ادامه ی داستان (اسرار اسب شاخدار) در کتاب ( گنج های راکام قرمز ) یا همان ( گنجهای راکام) منتشر شد.همچنین نسخه ی رنگی کتاب (خرچنگ پنجه طلایی) در این سال به چاپ رسید.
در سا ل 1945 هرژه کار خود را بر روی کتابهای خود به شکل رنگی، بصورت جدی دنبال می کرد. کتاب ها باید یکی پس از دیگری به شکل جدید چاپ می شدند. در این سال کتاب (تن تن در آمریکا) که بصورت سیاه و سفید در سال 1934 چاپ شده بود، دوباره و بصورت رنگی منتشر شد.
در 26 سپتامبر سال 1946 اولين شماره ي مجله ي تن تن منتشر شد. اين مجله بصورت هفتگي و براي افراد جوان چاپ مي شد. در اين سال بود که دو کتاب ديگر از ماجراهاي تن تن به نام هاي (تن تن در کنگو) و (نيلوفر آبي) يا همان (گل آبي ) که قبلا ً بصورت سياه و سفيد چاپ شده بودند ، بصورت رنگي مجددا ً به چاپ رسيدند.
در سا ل 1947 نيز کتاب (عصاي اسرار آميز) که قبلا ً در سال 1939 بصورت سياه و سفيد چاپ شده بود ، بصورت رنگي به چاپ رسيد.
در سا ل 1948 کتاب ( هفت گوي بلورين) منتشر شد.
در سا ل 1949 ادامه ي داستان (هفت گوي بلورين) در کتاب ( معبد خورشيد ) به چاپ رسيد.
در سا ل 1950 قرار شد هرژه کتاب جديد خود را با نام (کاوشگران روي ماه) ياهمان (روي ماه قدم گذاشتيم) آغاز کند.او براي اين کار به اطلاعات تخصصي نياز داشت و نوشتن اين کتاب نيازمند کاري دقيق و تکنيکي بود. او تصميم گرفت عده اي را بعنوان همکار خود استخدام کند و کارگاهي را براي خود تهيه کرد. پس هنرمنداني مانند (باب دو مور)، (ژاک مارتين) و (روژه لو لوپ) به همکاري او در آمدند. قسمت پاياني ماجراهاي (ژو و زت) با کمک (ژاک مارتين) به پايان رسيد. در اين سال بود که کتاب (تن تن در سرزمين طلاي سياه) سر انجام پس از سال ها منتشر شد.فشارهايي که بر روي هرژه بود او را هم از نظر روحي و هم جسمي رنج مي داد.
در سا ل 1953 کتاب ( هد ف کره ي ماه) پس از سه سال کار دقيق منتشر شد.
در 17 فوريه ي سال 1954 هرژه و همسرش دچار يک سانحه ي رانندگي شدند، اما خوشبختانه اين سانحه زياد جدي نبود. در همين سال ادامه ي ماجراي کتاب (هد ف کره ي ماه) در کتاب (کاوشگران روي ماه) يا همان (روي ماه قدم گذاشتيم) منتشر شد.
در سا ل 1955 تن تن که موفقيت هاي زيادي بدست آورده بود، باعث جلب توجهات بسياري بر روي خود شد. و بار ها ا ز او براي تيليغات استفاده شد.
در سا ل 1956 هرژه رابطه اي را با مسئول رنگ آميزي استوديوي خود( که در سال 1952 استخدام شده بود) شروع کرد. در اين سال بود که کتاب (ماجراي تورنسل) منتشر شد.
در سا ل 1958 هرژه با همسر خود بيگانه شده بود. در اين سال ها هرژه دچار آشفتگي روحي شده بود. اين آشفتگي ها زمينه اي براي نوشتن يک قصه ي شخصي براي هرژه شد که (تن تن در تبت) نام داشت. در اين سال ها بازتاب هايي از ازدواج ناموفق هرژه نمود پيدا مي کرد. (تن تن در تبت) داشت به داستاني تبديل مي شد که جاي دا ستان هاي ديگري که هرژه به روي آ ن ها کار مي کرد را مي گرفت. در اين سال کتاب (انبار زغال سنگ) يا همان (کوسه هاي درياي سرخ) منتشر شد.
در سا ل 1960 تن تن فصل جديدي را در سينما آغاز کرد. بازيگر بلژيکي به نام( ژان پي ير تالبوت) نقش تن تن را درداستان ( تن تن و راز پشم طلايي) بازي کرد. در اين سال کتاب ( تن تن در تبت) که به روايتي کتاب مورد علاقه ي هرژه است، به چاپ رسيد.
در سا ل 1963 کتاب (جواهرات کاستافيوره) به چاپ رسيد.
در سا ل 1964 بازيگر فوق دوباره ظاهر شد و نقش تن تن را در ( تن تن و پرتقال هاي آبي) بازي کرد. تن تن براي هرژه تبديل به يک منبع اشتياق واقعي شده بود. حتي رئيس جمهور وقت فرانسه، ( ژنرال دوگل)، تن تن را در صحنه ي بين المللي به مثابه خود دانست.
در همين سا ل هرژه از همسر خود جدا شد.
در سا ل 1968 ماجرايي ديگر از سري ماجراهاي تن تن، به نام (پرواز 714 به سيد ني) يا همان (پرواز شماره ي 714) به چاپ رسيد.
در سا ل 1969 يک استوديوي بلژيکي کارتوني رنگي از از داستان (معبد جورشيد) توليد کرد.
در سا ل 1971 هرژه در سفري به ايالات متحده با اهالي بومي آمريکا، سرخ پوستان، ملاقات کرد.
در سا ل 1973 انتشارات( کسترمن) اولين آرشيو هرژه را به چاپ رساند. بنابرا ين تن تن افسانه اي، خبرنگار مجله ي (قرن بيستم) در سرزمين شوروي، کنگو و آمريکا، دوباره پس از حدود 40 سال پديدار شد.هرژه در اين سال بعد از دعوت هاي رسمي بعمل آمده، به تايوان سفر کرد.
در سا ل 1976 فيلم مستند تن تن بر روي پرده ها پديدار شد. اين فيلم به تن تن و خالق آن اختصاص داشت.
در 29 سپتامبر همان سال از مجسمه ي برنزي تن تن در بروکسل، پرده برداري شد. در همين سال آخرين کتاب کامل هرژه به نام (تن تن و پيکاروها) منتشر شد.
در سا ل 1977 هرژه که از همسرش جدا شده بود، با (فاني ولامينک) ازدواج کرد.
در سا ل 1979 هنرمندي آمريکايي به نام (اندي وارول) سري تصوير چهار تايي هرژه را ساخت. در اين سال جشن تولد 50 سالگي تن تن برگزار شد. معروفيت ا ين کاراکتر 50 ساله به دليل تمبر هاي چاپ شده با عکس تن تن، توسط اداره ي پست بلژيک، بيشتر شد. همچنين برگزاري موزه هاي خيالي تن تن به افزايش محبوبيتش کمک زيادي کرد.
در سا ل 1981 هرژه با دوست قديمي خود (چانگ چونگ چن) که سا ل ها بود ا و را نديده بود، ديدار کرد. اين دوست چيني هرژه کسي بود که هرژه 45 سال قبل در توليد کتاب (نيلوفر آبي) يا همان (گل آبي) از او الهام گرفت.
در سا ل 1982 مصادف با 75 سالگي هرژه ، جامعه ي ستاره شناسي بلژيک پيشنهاد داد نام يکي ا ز سياره هايي را که در سال 1954 کشف شده است را به ياد هرژه نام گذاري کنند.1954 سالي است که کتاب (کاوشگران روي ماه) يا همان (روي ماه قدم گذاشتيم) توسط هرژه به اتمام رسيد وچاپ شد. سپس در 8 آپريل همان سال سياره ي کوچکي که بين مريخ و مشتري قرار داشت،(سياره ي هرژه ) نام گرفت.
در 25 فوريه ي سا ل 1983 هرژه بخاطر بيماري ريوي در بيمارستان بستري شد و در 3 مارچ همان سال حدود ساعت 10 شب در بيمارستان (سنت لوک) واقع در نزديکي بروکسل فوت کرد و آخرين کتاب خود را نيمه کاره گذاشت و نگارش داستان هاي پر طرفدار تن تن متوقف شد.
در سا ل 1986 آخرين کتاب هرژه که ناتمام مانده بود ، به نام (تن تن و هنر الفبا) توسط انتشارات کسترمن منتشر شد. بنابر وصيت هرژه کسي حق نداشت بعد از او ماجراهاي تن تن را ادامه دهد. پس اين کتاب در اين سال به همان صورت نيمه کاره منتشر شد.
در سا ل 1987 بنياد هرژه توسط همسرش پايه گذاري شد.
در سا ل 1988 ايستگاهي در مترو بلژيک افتتاح شد که تصوير بزرگي از تمامي کاراکتر هاي ماجراهاي تن تن در آن به نمايش درآمده بود.
در سا ل 1989 بنياد هرژه يک مجموعه ي کامل به نام (60 سالگي ماجراهاي تن تن) را توليد کرد.
در سا ل 2004 کتاب ( تن تن و هنر الفبا) که بصورت نيمه کاره منتشر شده بود ، توسط دو تن از همکاران هرژه کامل شد و ا نتشارات (کسترمن) قبول کرد که اين نسخه ي تکميل شده را منتشر کند. در همين سال بود که سکه ي 10 يورويي با عکس تن تن و ميلو، به مناسبت 75 سالگي تن تن ، در اروپا ضرب شد.
در 22 مي سا ل 2007 جشن تولد 100 سالگي هرژه برگزار شد.

منبع : http://tintin-iran.persiangig.com

مطالب مشابه

نظرات

  • #1
  •  23 اسفند 1394 12:08
  •  سروش
اين چيز شما ساحتين عالي ترين كتاب تو دنياست من خودمم دارم كل كتاب رو تمام مي كنم
  • #2
  •  16 فروردین 1398 03:55
  •  ASHKAN
منم نشده يك روز بدون خوندن كتاب هاى تن تن خوابم ببره با اينكه هر كدام از كتاب هاى تن تن را ٤٢ بار دوباره خوندم باز هم نمى تونم ولش كنم. winked
عشق فقط يك كلام ، تن تن وسلام fellow
نام:*
ادرس ایمیل:
متن نظر:
سوال:
پایتخت ایران چه شهری است ؟
پاسخ:*
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود